Zariaďujeme detskú izbu pre novorodenca. Čo by v nej nemalo chýbať?

Jednou z vecí, ktorú budete mať na starosť ešte pred pôrodom, je izba pre bábätko. Možno sa nazdávate, že na to budete mať dostatok času neskôr, keďže dieťa bude počas týždňov neustále v blízkosti matky. Avšak, opak je pravdou, akonáhle si novorodenca prinesiete domov z pôrodnice, budete mať plné ruky práce a na zariaďovanie detskej izby už nezostane čas.

Inšpirovať sa pri kúpe nábytku môžete našou aktuálnou ponukou sektorového nábytku a zostáv do detskej izby

Happy Babies
Happy Babies Nočný stolík HAPPY/ 08 Zamilovaný macko SZN02 Farba: Gaštan Wenge, Prevedenie: Jedna zásuvka
88,00 €
Mojnabytok.sk
Skladom
Detail produktu
WIP
WIP Komoda KITTY 03 Farba: craft zlatý / craft biely
131,00 €
Mojnabytok.sk
Skladom
Detail produktu
BMS
BMS Detská poschodová posteľ KUBUŠ 3 s prístelkou / sivá Farba: Sivá / biela, Rozmer.: 190 x 80 cm
452,00 €
Mojnabytok.sk
Skladom
Detail produktu
ArtBel
ArtBel Detská posteľ Lotta | 90 x 200 Farba: Sivá
189,00 €
Mojnabytok.sk
Skladom
Detail produktu

Bez ktorého nábytku sa nezaobídete?

Mnoho ľudí sa pri zariaďovaní izby pre novorodenca nechá uniesť a začne si v hlave predčasne tvoriť predstavy o farbách, doplnkoch a ďalších detailoch, ktoré budú túto miestnosť zdobiť. Samozrejme, netvrdíme, že tieto prvky nie sú dôležité. V prvom rade je však treba vziať do úvahy praktickú stránku miestnosti, ktorá zahŕňa výber nábytku. Ako teda zariadiť detskú izbu tak, aby vám v nej nič nechýbalo?

Postieľka

Určite sa s nami zhodnete v tom, že centrum všetkých izieb pre bábätká a vlastne aj každej spálne po príchode novorodenca do domácnosti, je detská postieľka. Na jej správny výber je potreba klásť obzvlášť veľký dôraz, pretože sa z novorodenca rýchlo stáva dojča a z neho potom batoľa. Práve preto by posteľ mala spĺňať požiadavky bezpečnosti a pohodlia ako v prvých mesiacoch života dieťaťa, tak aj v jeho roku.

Pri kúpe detskej postielky stavte na bezpečnosť

ASKO - NÁBYTOK
Postel Luca 90x200 cm, bielená pínia%
179,90 €
Asko-nabytok.sk
Skladom
Detail produktu
Kondela
Váľanda JUDIT ľavá Tempo Kondela Hnedá
257,00 €
Dekorhome.sk
Skladom
Detail produktu
BMS group
BMS group Detská poschodová posteľ RICO, 160 FARBA KONŠTRUKCIE: Biela, DOPLNKOVÁ FARBA: Modrá
313,00 €
Omega-nabytok.sk
Skladom
Detail produktu
BMS group
BMS group Detská poschodová posteľ RICO3 190, trojlôžko FARBA KONŠTRUKCIE: Borovica, DOPLNKOVÁ FARBA: Modrá
461,00 €
Omega-nabytok.sk
Skladom
Detail produktu

Určite nechcete o pár mesiacov opäť kupovať novú postieľku a práve preto by pre vás malo byť dôležité najmä to, či umožňuje nastavenie výšky roštu, odmontovanie priečky, prípadne odstránenie celých bočníc. Majte na pamäti, že akonáhle sa dieťa naučí stáť, malo by mať rošt posunutý prinajmenšom o 60 cm pod úroveň hornej hrany postieľky. Zaistíte tak jeho bezpečnosť a nákup novej postieľky posuniete aj o niekoľko rokov.

Pri hľadaní detskej postieľky sledujte viacero parametrov, kľúčové je aj nastavenie výšky roštu

Sconto
Sconto Polohovací lamelový rošt SUPER HN T5 80x200 cm
159,00 €
Sconto.sk
Skladom
Detail produktu
OKAY nábytok
Rošt Perfekt Plus 5V, 80x200 cm
85,00 €
Okay.sk
Skladom
Detail produktu
Drewmax
Drewmax Rošt Favorit NV Rozmer.: 80 x 190 cm
127,00 €
Mojnabytok.sk
Skladom
Detail produktu
MERKURY MARKET
Posteľ Riva 50 čierna mat/dub riviera/biala
339,00 €
Merkurymarket.sk
Skladom
Detail produktu

Keď už je reč o bezpečnosti, uistite sa, že na postieľke nie sú žiadne drobné časti a doplnky, ktoré by dieťa mohlo vyňať a prehltnúť či vdýchnuť. Skrutky, ktoré postieľku držia pokope, by nemali nikde trčať, aby sa o ne nemohlo dieťa poraniť. Pozornosť venujte veľkosti rozostupu priečok, hrozí totiž nebezpečenstvo, že by nimi dieťa prestrčilo hlavičku. Ideálna je vzdialenosť medzi 4,5 cm a 7,5 cm.

Rovnako dôležitý je aj výber detského matraca, ktorý je nevyhnutnou súčasťou postieľky. Prioritou by tak pre vás mala byť najmä kvalita materiálu, z ktorého je vyrobený. Mal by totiž poskytovať dostatočnú pružnosť a priedušnosť. Na matrac si určite kúpte snímateľný ochranný poťah, ktorý v prípade potreby ľahko vyperiete.

Komfortné kreslo

Nemyslite si, že v izbe pre bábätko bude tráviť čas výlučne novorodenec. Niekoľko mesiacov po narodení sa bude v noci niekoľkokrát budiť s hladom, a tak by ste si mali zaistiť také miesto, kde ho budete môcť kŕmiť a následne aj uspávať. Kreslo je k tomu úplne ideálne, nakoľko si spravíte pohodlie a zároveň zabránite vlastnému uspaniu. Skúste si vybrať typ s opierkou hlavy, aby vás po dlhšom sedení nebolelo za krkom.

Kreslo má v detskej izbe svoje opodstatnenie

vidaXL
Masážne polohovacie kreslo umelá koža Dekorhome Vínová
313,20 €
Inpostele.sk
Skladom
Detail produktu
Kondela
Kreslo AMEDIA Tempo Kondela Ružová
194,60 €
Inpostele.sk
Skladom
Detail produktu
Kreslo Technoratan Sydney
980,90 €
Möbler.sk
Skladom
Detail produktu
ArtKwa
ArtKwa Kreslo JAJO inšpirované EGG kašmír Farba: Červená
518,00 €
Mojnabytok.sk
Skladom
Detail produktu

Pult na prebaľovanie

Ďalším kusom nábytku pre bábätko, ktoré by v izbe nemalo chýbať, je pult na prebaľovanie. Tu sa taktiež budete musieť rozhodnúť medzi krátkodobým alebo dlhodobým variantom. Tým krátkodobým typom máme na mysli špeciálny pult, určený výlučne k prebaľovaniu dieťaťa a uskladneniu k tomu potrebných vecí. Určite ide o skvelé riešenie, takýto pult je k tejto činnosti priamo prispôsobený, za pár rokov vám však doslúži a vy ho už pravdepodobne ani nevyužijete.

Dlhodobou alternatívou sú štandardné komody, ktoré sú vybavené vyklápacím prebaľovacím pultom, prípadne umožňujú jeho pripevnenie. Na ne potom len položíte podložku na prebaľovanie a až dieťa prestane nosiť plienky, môžete komodu aj naďalej využívať k uskladneniu oblečenia, hračiek alebo čohokoľvek iného. Pokiaľ nemáte miesto naviac, ponúka sa vám ešte riešenie v podobe nástenného vyklápacieho pultu, ktorý sklopíte v prípade potreby a potom ho zase zložíte späť.

Pult na prebaľovanie by mal taktiež spĺňať určité bezpečnostné zásady, a to:

  • nosnosť sa v prípade plochy na prebaľovanie musí rovnať 50 kg a pokiaľ ide o samotný pult, tak 15 kg,
  • pulty majú taktiež predpísané minimálne rozmery, ktoré predstavujú 380 x 650 mm u detí do 1 roku a do 3 rokov zase 550 x 750 mm,
  • medzera medzi pohyblivými časťami pultu musí presahovať 18 mm, prípadne musí byť menšia ako 5 mm, aby si bábätko nepricviklo prsty.

Skrinky a poličky

Či už zariaďujete detskú izbupre bábätko alebo školáka, vždy musíte myslieť na to, aby v ňom bol dostatok úložného priestoru. Napriek tomu, že novorodenec toľko vecí nepotrebuje, hodí sa už pri prvotnom budovaní jeho izby rátať s tým, že raz vyrastie a bude potrebovať niekam uložiť oblečenie, hračky a neskôr aj školské potreby.

Pri výbere skrine je potreba brať v úvahu bezpečnosť vašej ratolesti. V tomto ohľade sú pravdepodobne najlepšou voľbou vstavané skrine, nakoľko nemajú ostré hrany, o ktoré by sa dieťa mohlo zraniť a naviac nezaberajú žiadne miesto naviac. Pokiaľ tento typ úložného priestoru nechcete alebo ho nie je možné v tejto izbe nainštalovať, berte ostré hrany do úvahy aj u klasických šatníkových skríň a vyhnite sa im.

Skrine do detskej izby by sa mali vyznačovať kvalitným spracovaním

MERKURY MARKET
Zábrana MODERN 200X90 biela
59,00 €
Merkurymarket.sk
Skladom
Detail produktu
ASKO - NÁBYTOK
Šatníková skriňa Mega 141, dub sonoma%
399,90 €
Asko-nabytok.sk
Skladom
Detail produktu
Infantastic
Prebaľovacia komoda vo farbe bielej, 88 cm
136,79 €
Kokiskashop.sk
Skladom
Detail produktu
WIP
WIP Rohová šatníková skriňa NEMO Farba: craft tobaco
247,00 €
Mojnabytok.sk
Skladom
Detail produktu

Funkčný úložný priestor získate aj pomocou políc. Počas prvých rokov na ne môžete odkladať knižky, ktorých predčítaním budete svoju ratolesť uspávať, zatiaľ čo neskôr ich nahradia tituly jeho vlastného výberu. Na policu môžete ukladať aj hračky alebo menšie boxy s drobnosťami, ktoré by ste chceli mať po ruke. Praktickým doplnkom sú taktiež háčiky, pričom na tie je možné zavesiť napríklad župan alebo látkovú plienku, ktorá pri deťoch vždycky padne vhod.

Osvetlenie pre každú situáciu

Okrem klasického vybavenia pre bábätko do detskej izby patrí taktiež osvetlenie. Samozrejmosťou je klasický stropný luster, vďaka ktorému aj po zotmení dokonale uvidíte. Avšak, keď dôjde na nočné prebaľovanie, bolo by takéto svetlo príliš silné a bábätku by spôsobilo nepríjemný šok. K nočnému vstávaniu sa tak omnoho viac hodí malá lampa s mäkkým osvetlením a plynulým rozsvietením.

Detské svietidlá nesmú v izbe chýbať

Vidik
Nočná lampa Panda
14,77 €
Vivrehome.sk
Skladom
Detail produktu
LEGO®
Modré silikónové nočné svetielko LEGO® Classic Brick
16,00 €
Bonami.sk
Skladom
Detail produktu
LEGO®
Zelené silikónové nočné svetielko LEGO® Classic Brick
16,00 €
Bonami.sk
Skladom
Detail produktu
Evila Originals
Orientačné svietidlo Kittens 3D
64,89 €
Vivrehome.sk
Skladom
Detail produktu

Aké farby sa hodia do izby pre novorodenca?

Praktickú stránku zariaďovania izby pre bábätko sme už vyriešili a teraz je čas prihliadnuť taktiež k tej estetickej. Už dávno neplatí, že dievčatá musia mať izbu ružovú a chlapci modrú – takéto riešenie často pôsobí veľmi gýčovo a ľahko sa obkuká. Pokiaľ naviac dopredu neviete, či zariaďujete izbu pre chlapca alebo dievča, určite sa vám takéto farby nehodia.

Pokiaľ chcete, aby izba pôsobila príjemne a útulne, voľte skôr jemné a neutrálne farby, ako je biela, béžová alebo šedá. K nim si potom môžete vybrať jednu alebo dve farby, ktorými celú miestnosť oživíte a rozžiarite. Ideálnou voľbou sú pastelové farby, ktoré bábätko pri odpočinku priveľmi nerozptyľujú a nepôsobia príliš divoko.

Útulnosť zásluhou dekorácií

Okrem nábytku a farieb by v detskej izbe pochopiteľne nemali chýbať aj drobné dekorácie. Tie izbe dodajú ten pravý útulný dojem. Zamyslite sa nad tým, čo majú deti najradšej – zvieratá, stromy, oblaky a podobné motívy – a tie sa pokúste do izby vniesť, či už pomocou plagátov, obrázkov alebo niekoľkých plyšových hračiek. S dekoráciami to však nepreháňajte, izba by potom pôsobila neporiadne a prepchato, a to by ste určite nechceli.

Tapety na stenu výrazne oživia akúkoľvek detskú izbu

INSPIO
Nálepka na stenu - Noty
21,00 €
Inspio.sk
Skladom
Detail produktu
INSPIO
Nálepky oblakov na stenu za IKEA police 007op
36,00 €
Inspio.sk
Skladom
Detail produktu
ARTMIE
Fototapeta na stenu Liquid / Dan Johannson XFTDJ044V137
26,99 €
Obraznastenu.sk
Skladom
Detail produktu
Tablo Center
Obraz Azul 40x60 cm
37,05 €
Vivrehome.sk
Skladom
Detail produktu

Zdroj náhľadového obrázka:

Followtheflow / Shutterstock.com