Vyberte si ten pravý koberec. Aké sú výhody a hlavné štýly kobercov v domácnosti?

Ponuka podlahových krytín je v súčasnej dobe veľmi pestrá. Na výber máte drevené podlahy, plávajúce, dlažbu, vinylové i prírodné lino. A nesmieme zabudnúť ani na tradičné koberce, ktoré nestrácajú nič zo svojej atraktivity. Čo všetko o nich ešte neviete?

Niečo z histórie kobercov

Už ľudia v staroveku chceli mať tiež útulný domov. A k tomu slúžili práve koberce, ktoré poskytovali príjemný došľap a pohodlné miesto pre odpočinok. Prvá zmienka o nich pochádza z doby železnej, a to z oblasti Altaja. Ostatne bola to práve Ázie, kde sa koberce začali ako prvé vyrábať. Vynikala v tom predovšetkým Perzia a jej ručne viazané koberce z vlny, bavlny alebo hodvábu, teda z materiálov, ktoré vtedajší obyvatelia mali k dispozícii. Koberce sa však nepokladali iba na podlahu, ale zdobili aj steny ako originálne tapisérie. Väčšinou sme ich mohli nájsť v domoch bohatých vrstiev obyvateľstva. Pôvodne sa koberce tkali ako kusovky, pričom danému rozmeru sa prispôsobil aj jeho vzor. V polovici minulého storočia potom na trh prišli koberce metrážové, ktorých funkciou je predovšetkým zakrytie celej plochy podlahy.

Moderné koberce, ktoré si zamilujete

DomTextilu
DomTextilu Kusový krémový koberec v rôznych veľkostiach 19725-135175
17,40 €
Domtextilu.sk
Skladom
Detail produktu
Tutumi
Tutumi Koberec Shock Cappucino
83,29 €
Houseland.sk
Skladom
Detail produktu
Universal
Hnedý koberec Universal Delta, 57 × 110 cm
20,00 €
Bonami.sk
Skladom
Detail produktu
Merkury Market
Koberec Timmy F 0,8/0,8 T-FC6
16,90 €
Merkurymarket.sk
Skladom
Detail produktu

Aké výhody koberec ponúka

Má ešte v dnešnej dobe cenu zhotovovať bytové koberce, keď existuje toľko variantov podlahových krytín? Možno si aj vy kladiete túto základnú otázku. Čo na ňu odpovedať? Záleží na každom, čo si domov kúpi. Koberce však stále budú obľúbenou krytinou podlahy, ponúkajú totiž celú radu pozitívnych vlastností:

  • mäkkosť došliapnutí - pokojne po nich môžete chodiť naboso a nič vás nebude chladiť, pretože fungujú ako tepelný izolant.
  • tlmia hluk, čo sa u niektorých iných druhov podláh nedá povedať. Preto sú koberce vhodného najmä do detských izieb.
  • zadržujú prach, nedochádza tak k jeho nepríjemnému víreniu, aj to je jedna z pozitívnych vlastností kobercov.
  • Okrem toho sa môžu stať aj výraznou dominantou v interiéri, keď zvolíte správny vzor i materiál.​

Z čoho všetkého sa koberce vyrábajú

Predtým mali ľudia k dispozícii je prírodné materiály, ako sú bavlna, vlna, hodváb či konope, takže koberce vyrábali z nich. Vďaka zručnosti tkáčov vznikali umelecké diela, čo napokon platí dodnes. S príchodom umelých vlákien, ako je polypropylén, polyamid alebo polyester, sa materiálové zloženie kobercov priklonilo práve k nim. V súčasnej dobe nájdete na trhu zastúpenie prírodných i umelých materiálov.

Ak vyberáte detské koberce, dajte radšej prednosť syntetickým materiálom s jednoduchou údržbou. V detskej izbe býva pomerne rušno a značný pohyb, nezriedka deti na koberci maľujú alebo kreslia, čo sa koľkokrát nezaobíde bez nehody. Koberec z umelých vlákien sa lepšie čistia než ten z vlákien prírodných. Naopak do spálne či obývačky si môžete s kľudom zaobstarať drahší koberec ako dizajnový prvok, ktorý má upútať pozornosť.

Prírodné vlákna

Koberce z prírodných vlákien patria na trhu k tým drahším. Často sa jedná o väčšiu investíciu, ktorá sa ale oplatí. Tieto koberce totiž majú dlhú životnosť a ich cena časom stúpa.

Štýlové koberce do vašej domácnosti

Merkury Market
Koberec Frisee Super Soft 1,6/2,3 4463A C06
79,00 €
Merkurymarket.sk
Skladom
Detail produktu
DomTextilu
DomTextilu Hnedý koberec v orientálnom štýle 26758-154857
37,40 €
Domtextilu.sk
Skladom
Detail produktu
Esposa
Esposa ZOŠÍVANÝ KOBEREC, 60/120 cm, čierna
12,99 €
xxxLutz.sk
Skladom
Detail produktu
3kraft
3kraft Okrúhly koberec SHAGGY HIZA 5cm tyrkysový
35,62 €
Houseland.sk
Skladom
Detail produktu

Bavlnené koberce

Na prvý pohľad u bavlneného koberca zaujme jeho mäkkosť v porovnaní s ostatnými. Bavlna je príjemná na dotyk, antialergická, preto sa hodí aj do priestorov alergikov. Na výber je veľké množstvo farebných odtieňov, tieto koberce bývajú často doplnené aj strapcami, a pomerne ľahko sa udržujú. Najmä preto, lebo bavlna znesie použitie čistiacich prostriedkov, takže čistenie zvládnete aj sami doma.

Vlnené koberce

Vlna je tradičným materiálom na výrobu kobercov. Jej kvalita je overená stáročiami, pretože prvé koberce z vlny sa tkali už v staroveku. Skúsenosti tkáčov v Ázii sa odovzdávajú z generácie na generáciu, a tak aj v dnešnej dobe sa môžeme tešiť z ich umenia. Perzské koberce sú dobrou investíciou, ak vyžadujete koberec kvalitné, ktorý vám vydržia po dlhú dobu. Tie vlnené majú životnosť kľudne až pol storočia. Je to dané najmä elasticitou vlneného vlákna, ktoré je odolné voči opotrebovaniu. Keď sa o vlnený koberec budete dobre starať, nestratí nič zo svojej atraktivity. Koberec z vlny výborne izoluje, ďalej absorbuje vlhkosť a je pomerne dobre odolný aj voči ohňu, hoci vlna nie je nehorľavá. Horí ale pomaly, a nevznikajú pritom zdraviu škodlivé látky.

Hodvábne koberce

Hodváb je považovaný za luxusný materiál a na koberce vyrobené z tohto materiálu sa tiež pozerá ako na luxusné. Na dotyk sú veľmi jemné. Vyznačujú sa leskom a dokonalosťou spracovania. Hodvábne koberce sú pomerne drahou investíciou. Ich náročné vzory sú zvyčajne starostlivo prepracované a taký koberec potom v interiéri vytvára skutočne dominantný prvok.

Syntetické vlákna

Koberce zo syntetických vlákien sú lacnejšie s nižšou životnosťou. Treba tiež počítať s ich náchylnosťou k stláčanie a poškodenie vlákna v miestach vystavených väčšej záťaži - napríklad pod nábytkom alebo tam, kde sa často chodí.

Koberce z polyamidu

Polyamid je za suché, veľmi pevné a odolné vlákno s vysokou pružnosťou. Odoláva pomerne dobre chemickým prípravkom. Jeho hlavnou výhodou je ľahká údržba a nízka obstarávacia cena. Preto sa toto vlákno stalo najobľúbenejším na výrobu moderných kobercov.

Tipy na koberce do detskej izby

Obsession
Rohožka My Mila Kids 60x70 cm
19,99 €
Vivrehome.sk
Skladom
Detail produktu
Unknown
Detský koberec Be Happy, 140 × 190 cm
57,00 €
Bonami.sk
Skladom
Detail produktu
Homefesto
Koberec
75,19 €
Vivrehome.sk
Skladom
Detail produktu
Eton zelený koberec guľatý - 160 cm
32,00 €
Nabytok-harmonia.sk
Skladom
Detail produktu

Koberce z polypropylenu a polyesteru

Pretože minimálne navlhujú, sú propylénové koberce vhodné aj do vonkajšieho prostredia. Vyznačujú sa vysokou odolnosťou voči oderu i chemikáliám, naviac sa málo žmolkujú. Istou nevýhodou môže byť malá odolnosť voči vysokým teplotám alebo slnečnému žiareniu.

Polyesterové vlákno ponúka farebnú stálosť a jasnosť farieb. Najčastejšie sa koberce z polyesteru používajú v obytných a menej namáhaných komerčných priestoroch. V súčasnej dobe sa na ich výrobu používajú PET fľaše, čo je k prírode šetrnejšie.

Metráž alebo kusovku?

Koberce možno zakúpiť ako kusové, alebo v metráži. Ak potrebujete skryť celú plochu v miestnosti, siahnite po metráži. V ponuke sú koberce so šírkou až 5 metrov. Zvyčajne sa vyrábajú zo syntetických materiálov. V metráži sa predávajú aj behúne, teda úzke koberce, ktoré sa najčastejšie kupujú do chodby. Kusové koberce môžu byť z umelých aj prírodných vlákien s rôznymi vzormi a farebnosťou prevedení. Nechýbajú klasické orientálne motívy aj moderný dizajn. Kusovky sú obľúbeným doplnkom do obývacej izby pod sedaciu súpravu, do jedálne, spálne aj detskej izby.

Ako sa starať o koberec z pravej vlny

Ak máte doma koberec z pravej vlny, bude treba mu venovať trochu viac starostlivosti, než vyžaduje koberec z umelých vlákien. Pravidelne ho treba vysávať na stredný stupeň, nie však za použitia kief, ktoré by vlnu mohli poškodiť. Keď môžete, koberec tiež vyklepte, a zbavte ho tak prachu. Pokojne môžete použiť metódu našich predkov, ktorí taký koberec položili v mrazivej zime na sneh a riadne vyklepali. Na odstránenie nečistôt sa používa len voda a jadrové mydlo. Pomocou hubky sa vytvorí pena a tou sa koberec čistí.

Aj takéto koberce môžete mať u vás doma

Floorita
Rohožka Boho Ashley Blue 120x160 cm
104,13 €
Vivrehome.sk
Skladom
Detail produktu
Merkury Market
Koberec 0,8/1,5 2013-551
15,90 €
Merkurymarket.sk
Skladom
Detail produktu
DomTextilu
DomTextilu Roztomilý sivo modrý detský koberec na hranie pre chlapcov 42018-197391
113,90 €
Domtextilu.sk
Skladom
Detail produktu
Merkury Market
Koberec Shaggy Perfect 1,33/1,9 92 AP2C
34,90 €
Merkurymarket.sk
Skladom
Detail produktu

Ako sa koberce delia podľa výšky vlasu

Popri použitých materiálov sa koberce líšia aj výškou vlasu. Zvyčajne platí, že koberce s nižším vlasom vyžadujú menšie nároky na údržbu.

  • buklé je nízky koberec bez vlasu, ktorý je ideálny do veľa využívaných priestorov. Pretože sa nezašľapáva, má vyššiu odolnosť voči poškodeniu. Dobre sa čistí a obstarávacia cena je tiež priaznivá, pričom sa buklé koberec odvďačí dlhou životnosťou.
  • shaggy koberce majú naopak vlas dlhý aj niekoľko centimetrov. Ide väčšinou o dizajnové koberce, ktoré si môžete dať do obývacej izby, spálne aj detskej izby. Ponúkajú príjemný komfort, sú mäkké a jemné a oceníte ich najmä pri chôdzi naboso. Ich typickou vlastnosťou je to, že kobercové vlákno nesmeruje jedným smerom, ale rôzne do strán, čím koberec získava svoj atraktívny strapatý vzhľad.

Koberce aj v dnešnej dobe zohrávajú významnú úlohu pri zariaďovaní interiéru. Ten dovedú vyzdvihnúť na inú úroveň a poskytnúť príjemný došľap a mäkké miesto pre odpočinok.


Zdroj náhľadového obrázku: New Africa / Shutterstock.com