Večný škandinávsky štýl: ako ho dostať aj do vášho interiéru?

Nejde však o otázku národnosti, ale skôr citu pre dizajn a znalosť tých pravých informácií. Vkus sa pochopiteľne nemôžete naučiť – s tým sa jednoducho musíte narodiť. Čo vám však môžeme predať, sú tipy na to, ako môžete škandinávsky štýl preniesť aj do svojho interiéru. Čo patrí medzi klasické prvky severského štýlu bývania?

Inšpirujte sa pri výbere nábytku v škandinávskom štýle našou ponukou

Drewmax
Drewmax Rošt Favorit NV Rozmer.: 90 x 200 cm
127,00 €
Mojnabytok.sk
Skladom
Detail produktu
Kondela
Regál SIDOR biela / prírodná Tempo Kondela
34,70 €
Inpostele.sk
Skladom
Detail produktu
HALMAR
HALMAR Lima REG3 regál dub sonoma
113,00 €
Nabbi.sk
Skladom
Detail produktu
Tempo Kondela
Tempo Kondela Komoda GRAND 9
196,00 €
Mojnabytok.sk
Skladom
Detail produktu

Svetlé farby sú pravidlom

V severských krajinách sa netešia z takých svetelných podmienok ako my, a preto sa snažia svoj interiér presvetliť, čo to len ide. Práve preto v škandinávskych domácnostiach nájdete veľa bielej, svetlo šedej a béžovej, a to sa týka ako stien a podláh, tak aj nábytku či dekorácií. Avšak, hranica medzi útulným a chladným dojmom je v tomto prípade farebného spektra veľmi tenká, preto je potrebné venovať starostlivú pozornosť ich odtieňu.

Tajomstvo úspešného výberu farieb spočíva vo výbere teplejších tónov, ktoré sú síce svetlé, ale zároveň pôsobia príjemne a nie chladne. Nezabúdajte aj na pastelové farby alebo svetlo hnedé tóny, vďaka nim si váš interiér zachová čistý, priestranný a zároveň útulný dojem.

Dajte priechod prírodným materiálom

Pre obyvateľov škandinávskych krajín predstavuje ten najväčší poklad ich nádherná príroda, preto je severský štýl bývania odrazom ich tamojšej prírodnej krásy. Dôkazom je bohaté využívanie prírodných materiálov, predovšetkým dreva, a to ako v prípade nábytku či podláh, tak aj pri obložení stien. Môžete sa stretnúť dokonca aj s drevom s bielym náterom, vďaka ktorému pôsobí ešte viac rustikálne a podporuje svetlý tón celej izby.

Drevo však, samozrejme, nie je jediným prírodným materiálom, ktorý je možné v jedálni, obývacej izbe alebo spálni v škandinávskom štýle použiť. Skvelou voľbou sú taktiež prvky vyrobené zo skla, kovu alebo kameňa – príkladom môže byť nábytok s kovovými prvkami, sklenené vitríny alebo rôzne vázy, svietniky a ďalšie dekorácie, o ktorých si povieme o niečo neskôr. Čo sa týka textílií, opäť vedú tie prírodné ako napríklad ľan, bavlna, vlna alebo aj koža.

Vitrína bude skvelou voľbou, získate ňou praktický nábytok v dizajnovom prevedení

Vitrína, biela extra vysoký lesk HG/dub sonoma tmavý, LYNATET TYP 33
299,00 €
Temponabytok.sk
Skladom
Detail produktu
Sconto
Sconto Závesná vitrína ALEX AX17 tuja/jazmín vysoký lesk
201,00 €
Sconto.sk
Skladom
Detail produktu
Drewmax
Drewmax Vitrína - masív KW401 / buk Morenie: Cherry
633,00 €
Mojnabytok.sk
Skladom
Detail produktu
TEMPO KONDELA
TEMPO KONDELA Infinity 8 barová skrinka jaseň biely
279,00 €
Nabbi.sk
Skladom
Detail produktu

Zabudnite na nariasené záclony

Ak máte doma staré záclony po babičke s množstvom krajok, vzorov a riasenia, tak ich nechajte schované v skrini alebo rovno ich niekomu podarujte. Do škandinávskeho interiéru záclony obvykle nepatria, a keď už áno, tak len tie minimalistické. Je to logické, záclony vás okrádajú o denné svetlo, čo u severského štýlu bývania neprichádza do úvahy. Zdobenie by naviac ubralo z čistého a jednoduchého dojmu celej miestnosti.

Voľte čistý a elegantný nábytok

Do škandinávskeho bývania patrí nábytok v tomto štýle. Z predchádzajúcich bodov ste už určite pochopili, v čom tento štýl vlastne spočíva, a tak vás určite neprekvapí, keď aj pri voľbe nábytku bude vládnuť jednoduchosť a elegancia. Či už pôjde o skriňu, stôl, posteľ alebo sedačku, každý kus by mal mať rovné a čisté línie.

Pri výbere postele stavte na čisté línie

ASKO - NÁBYTOK
Posteĺ Astral 71 160x200 cm, biela%
229,90 €
Asko-nabytok.sk
Skladom
Detail produktu
FDM
FDM Matrac Empoli Prevedenie: 140 x 200 cm
156,00 €
Mojnabytok.sk
Skladom
Detail produktu
Matratex
Matratex Matrac Latex Zone Green Rozmer: 85 x 200 cm, Tvrdosť: Tvrdosť T4
255,00 €
Mojnabytok.sk
Skladom
Detail produktu
Happy Babies
Happy Babies Detská posteľ ANIMALS wenge 160x80 cm Farba: Gaštan Wenge / Biela, Prevedenie: L04 / 80 x 160 cm /S úložným priestorom, Obrázok: Bez obrázku
187,00 €
Mojnabytok.sk
Skladom
Detail produktu

Hlavným materiálom bude opäť drevo, nemusí však nutne ísť o jeho originálnu podobu. Biely, šedý, béžový alebo akýkoľvek pastelový náter bude v seversky ladenej miestnosti vyzerať skvele. Pokiaľ ste odvážni, môžete skúsiť aj žltú alebo červenú. Nejde však len o samotný dizajn, ale taktiež o funkčnosť a praktickosť – nábytok by vám mal stopercentne slúžiť, nezabúdajte tak na to pri výbere.

Otvorte sa kontrastu

Keď sa pozriete na fotografie miestností ladených do škandinávskeho štýlu, určite si všimnete, že sa v nich často objavuje kontrast čiernej a bielej farby. Keby totiž vašu domácnosť vypĺňali len svetlé tóny, celá izba by tak nejako splývala v jednu veľkú bielu žiaru, a to by nevyzeralo pekne. Od toho slúžia prvky v kontrastnej čiernej farbe, či už pôjde o stojacu lampu, vankúše s výrazným čiernobielym vzorom, sviečky, vešiaky alebo rámy obrazov.

Obľúbeným kontrastom škandinávskych interiérov býva taktiež kombinácia moderných a starobylých prvkov. Môžu to byť len drobnosti ako napríklad to, že vedľa seba na policu postavíte novú minimalistickú vázu a vedľa nej starodávny svietnik po starých rodičoch. Podobným spôsobom môžete zorganizovať aj nábytok – ku starému jedálenskému stolu pridajte moderné stoličky, do novej obývacej izby postavte staré, avšak zachovalé kreslo.

Použite tie správne doplnky

Nemyslite si, že škandinávsky dom má vyzerať len čisto. To, čo robí z bývania domov, je predsa útulnosť, ktorú môžete vytvoriť jedine pomocou doplnkov. Ich správna voľba a umiestnenie dodá vášmu interiéru ten pravý šmrnc a obývaný dojem. Pár vankúšov s pekným vzorom, pletený pléd, sviečky alebo pekné krabičky túto úlohu zaručene splnia. Skvelo vám poslúžia taktiež izbové  rastliny alebo knihy. Nepreháňajte to však s doplnkami, priestor by mal stále vyzerať elegantne a minimalisticky.

Nezabúdajte na dekorácie, no zariaďujte miestnosti v duchu škandinávskeho minimalizmu

JVD
Nástenné hodiny JVD sweep Funky 3 25cm
10,90 €
Dekoraciedobytu.sk
Skladom
Detail produktu
RelaxD
Fotorám Love na 6 fotiek, biely, gm 2432, 48x33cm
11,90 €
Dekoraciedobytu.sk
Skladom
Detail produktu
ARTMIE
Obraz na stenu PLÁŽ PL010E11 (moderné obrazy na plátne)
9,90 €
Obraznastenu.sk
Skladom
Detail produktu
ARTMIE
Obraz na stenu 3 dielny KVETY XOBKV145E30 (moderné obrazy na plátne)
29,90 €
Obraznastenu.sk
Skladom
Detail produktu

Osvetlenie tvorí polovicu úspechu

Čerešničkou na torte celého zariaďovania by malo byť to pravé osvetlenie. Doma predsa netrávite čas výlučne cez deň, ale taktiež po zotmení, a preto je treba myslieť aj na to, ako to u vás doma bude vyzerať potom, čo zatiahnete rolety. Opäť tu víťazí jednoduchosť, takže pokiaľ sa chcete držať škandinávskeho štýlu, vsaďte na jednoduché kovové lustre, lampy a tienidlá. Práve tu sa vyplatí využiť kontrast a naopak, spoľahnúť sa na tmavšie odtiene, aby svetlá zároveň poslúžili aj ako doplnky a krásne vynikli aj v denných hodinách.

Osvetlenie hrá v škandinávskom štýle bývania významnú úlohu

Briloner
Briloner Briloner 4714
33,34 €
Svet-svietidiel-sk
Skladom
Detail produktu
Rabalux
Rabalux Rabalux 5479
27,90 €
Svet-svietidiel-sk
Skladom
Detail produktu
Leitmotiv
Voľne stojacia lampa v zlatej farbe Leitmotiv Noble
120,00 €
Bonami.sk
Skladom
Detail produktu
V-Tac
V
12,24 €
Svet-svietidiel-sk
Skladom
Detail produktu

Zdroj náhľadového obrázka:

Followtheflow / Shutterstock.com