Sedacia súprava v obývacej izbe plní úlohu dominanty. Podľa čoho ju vybrať?

Podľa čoho sedačku vyberať?

Keď sa prejdete ponukou obchodov s nábytkom, zistíte, že sortiment sedacích súprav je veľmi pestrý. Dokonca natoľko, že budete mať možno problém si vybrať tú najvhodnejšiu pre vás. Dáte prednosť rohovej, alebo skôr do písmena U? Budete chcieť koženú z pravej, alebo z ekologickej kože? Či si skôr zvolíte čalúnenú? Otázok je veľa a na každú si budete musieť vedieť nájsť odpovede. Tie totiž budú základom pre výber sedacej súpravy do vašej obývačky.

Dôležité je však si premyslieť, ako sedačku v izbe umiestnite. Pravidlo hovorí, že by mala byť orientovaná s výhľadom na dvere. Len tak budete mať dokonalý prehľad o tom, kto do miestnosti vstupuje, čo prispieva k pohode a vnútornému pokoju.

Sedacia súprava do malého bytu

Ak bývate v menšom byte, kde nie je priestoru nazvyš, potom využitie každého miesta určite starostlivo zvažujete. V malých bytoch sedacia súprava často v noci plní funkciu lôžka, na ktorom sa spí. V takom prípade je ideálne, ak je sedačka rozkladacia. Tú je však možné využiť aj vo väčšom byte, napríklad pre prespanie hostí. Vďaka tomu získate jednu alebo dve posteľ na spanie navyše. Výhodou rozkladacej sedacej súpravy je to, že ju ráno zase zložíte a máte hneď upratané. Pre uloženie perín je možné použiť praktický periňák, prípadne využiť úložný priestor v sedacej súprave. Najčastejšie si do menšieho bytu kupujú zákazníci trojmiestnu sedačku, ktorá je tak akurát veľká. Ďalšie miesto potom možno doplniť nákupom menšieho taburetu. V malej obývacej izbe je nutné obvykle sedaciu súpravu prisunúť až tesne k stene, prípadne do rohu miestnosti.

Tip na sedaciu súpravu

NABBI
NABBI Leren P rohová sedačka s rozkladom a úložným priestorom tmavohnedá / hnedá
1156,10 €
Nabbi.sk
Skladom
Detail produktu
NABBI
NABBI Grosseto P rohová sedačka u s rozkladom a úložným priestorom sivá (Sawana 05) / biela (Soft 17)
930,90 €
Nabbi.sk
Skladom
Detail produktu
Merkury Market
Sedacia súprava Patryk Malmo 90 + Malmo 95
399,00 €
Merkurymarket.sk
Skladom
Detail produktu
Artelta
Artelta Pohovka SELENE Selene farba: Monolith 97/buk
328,00 €
Mojnabytok.sk
Skladom
Detail produktu

Myslite aj na praktické vychytávky

Miestnosť väčších rozmerov poskytuje príležitosť pre to, aby ste si vybrali sedačku priestrannejšie - pokojne do písmena U, či rohovú. Tu je možné voliť tie s úložným priestorom, pretože toho nie je doma nikdy dosť. Môžete ho využiť pre uloženie vankúšikov, prípadne deky a vojde sa do neho aj posteľná bielizeň alebo sezónne oblečenie. Záleží na vašej fantázii a potrebách, čo do neho uložíte. Moderné sedacie súpravy disponujú rôznymi vychytávkami - polohovateľnými podhlavníkmi, opierkami na ruky alebo na nohy, vreckami pre uloženie časopisov, okuliarov či iných drobností. Vďaka nim budete mať v obývacej izbe stále upratané, keď sa tieto veci nebudú len tak povaľovať po konferenčnom stolíku.

Pravá koža, alebo ekokoža

Kúpa sedacej súpravy z pravej kože znamená predovšetkým to, že pri dobrej starostlivosti vám vydrží slúžiť veľa rokov. Kožu je nutné pravidelne čistiť a ošetrovať, aby zostala stále pekná. Oplatí sa tomu venovať čas a mať doma luxusný kúsok nábytku, ktorý bude v obývacej izbe dominantou. Kožené sedačky sú o niečo drahšie ako bežné čalúnené sedacie súpravy.

Ak nechcete míňať toľko peňazí, môžete si zaobstarať sedaciu súpravu z ekokože, čo je v skutočnosti syntetický materiál, ktorého jednu vrstvu tvorí polyuretán a tú druhú bavlnený úplet. Pritom na prvý pohľad je na nerozoznanie od pravej kože. Na výber sú sedacie súpravy v rôznych odtieňoch ekokože. V čom tkvie jej výhoda? Najmä jej odolnosť voči oteru a potom tiež to, že si ju môžu zaobstarať do bytu aj alergici. Na rozdiel od pravej kože netreba ekokožu nijako ošetrovať, aby zostala stále pekná. Ak sa zašpiní, špinu ľahko odstránite pomocou namočenej handričky vo vode. Je potrebné dávať si pozor na poliatie vodou, aby sa nevpila do vnútra sedačky.

V čom tkvie výhoda rohovej sedačky?

Medzi zákazníkmi sú rohové sedačky veľmi obľúbené. Je to dané aj tým, že sa hodia aj do nie príliš veľkej obývacej izbe. Môžete ju dať do rohu miestnosti, a ušetriť tak miesto. V ponuke sú kožené, čalúnené i z ekokože, a to v rôznych veľkostiach. Dokonca môžu byť veľmi priestranné. V sortimente obchodov nájdete aj rozkladacie rohové sedačky, čo je praktické pre príležitostné prespanie.

Rohová sedacia súprava je ako stvorená pre spoločenské stretnutia s rodinou či priateľmi. Pohodlne sa na nej uvelebí až päť osôb. Keď ju doplníte taburetkou, získate ďalšie miesto na sedenie k dobru. Posedenie v kruhu okolo stola vytvára priateľskú atmosféru, kedy sa nikto zo zúčastnených nemôže cítiť odstrčený. Niet preto divu, že sa veľmi často taký typ rohovej sedačky stáva aj súčasťou kancelárií. Áno, rohová sedačka nemusí stáť len v obývacej izbe. Jej využitie je ďaleko širšie.

Aj takéto rohové sedačky môžete mať u vás doma

OKAY nábytok
Rohová sedačka rozkladacia Vanilla ľavý roh ÚP čierna, sivá
1500,00 €
Okay.sk
Skladom
Detail produktu
OKAY nábytok
Rohová sedačka rozkladacia Slim pravý roh
1419,00 €
Okay.sk
Skladom
Detail produktu
Balcab Home
Rohová sedačka na pravú stranu
2317,79 €
Vivrehome.sk
Skladom
Detail produktu
Bobochic Paris
Hnedá pohovka Bobochic Paris Seattle Vintage, pravý roh
861,00 €
Bonami.sk
Skladom
Detail produktu

Sedačka do tvaru písmena U je vhodná pre početnejšie rodiny

Ak máte väčšiu rodinu, potom pravdepodobne využijete väčší typ, a to sedaciu súpravu do písmena U. Komfortne sa na ňu posadí aj päť a viac osôb. Tieto moderné sedačky v tvare U bývajú vybavené úložným priestorom, ktorý doma určite tiež oceníte. Toho ostatne nie je nikdy moc. Vždy sa v byte nájde niečo, čo treba schovať, napríklad ​​potrebné oblečenie na zimu.

Pri výbere sedacej súpravy dbajte na jej remeselné spracovanie i kvalitu poťahu. Nekupujete vec, ktorá bude slúžiť len chvíľu. Od sedačky určite očakávate, aby bola kvalitná a robila vám radosť dlhšiu dobu. Ak žijete doma spoločne s domácimi miláčikmi, myslite aj na vhodný typ poťahu. Ten by mal byť natoľko odolný, aby ho ani mačacie alebo psie pazúriky nezničili. Tiež by sa mal v tomto prípade dobre udržiavať, aby ste sa ľahko zbavili zvieracích chlpov. Ak sa rozhodujete pre rozkladaciu sedačku, malo by sa s ňou pri rozkladaní ľahko manipulovať.

Akú sedaciu súpravu si nakoniec vyberiete?

Zdroj náhľadového obrázku: sergiophoto / Shutterstock.com

Tipy na sedačky do tvaru písmena U

Möbelix
Sedacia Súprava S Rozkladom Charming Charlie Tyrkysová
1099,00 €
Moebelix.sk
Skladom
Detail produktu
Möbelix
Rozkladacia Sedačka V Tvare U Charming Charlie Béžová
1099,00 €
Moebelix.sk
Skladom
Detail produktu
Möbelix
Sedacia Súprava S Rozkladom Coletta Strieborná
1799,00 €
Moebelix.sk
Skladom
Detail produktu
Tempo Kondela
Tempo Kondela Luxusná sedacia súprava, žltá/hnedé vankúšiky, pravá, MARIETA U
1469,00 €
Omega-nabytok.sk
Skladom
Detail produktu