Obrazy na stenu: Podľa čoho by ste ich mali do svojho interiéru vyberať?

Aj v minimalisticky zariadenom byte neškodí mať na stene obraz, ktorý vytvorí zaujímavý detail. Obrazy patria k tradičnej výzdobe interiéru a ani v súčasnej dobe nestratili nič zo svojej atraktívnosti. Aká existuje ponuka na trhu a čím by ste sa pri ich výbere mali riadiť?

Obraz na plátne, alebo reprodukcia

Niekedy stačí do izby zavesiť len jeden obraz, aby izba získala hneď inú atmosféru. Holé steny sú síce minimalistické, ale ak na nich bude niečo k pozeraniu, budú pôsobiť o niečo útulnejšie. Obrazy miestnosti pomôžu zabývať sa. Pritom ich ponuka na trhu je veľmi pestrá. A to pritom nie je potrebné obstarávať rovno originál na plátne od akademického maliara. Aj obyčajná reprodukcia môže vyzerať zaujímavo.

Vyberte si obraz, ktorý sa hodí do vášho interiéru

ARTMIE
Obraz na stenu RASTLINY (moderné obrazy na plátne)
38,40 €
Obraznastenu.sk
Skladom
Detail produktu
Merkury Market
Artbox Digi 50x70 Ab101 Gold Coast
24,99 €
Merkurymarket.sk
Skladom
Detail produktu
INSPIO
Darčeky pre ženu - Prekvapenie pre vašu jedinú lásku - obraz na stenu
29,00 €
Inspio.sk
Skladom
Detail produktu
ARTMIE
Obraz na stenu KVETY (moderné obrazy na plátne)
9,30 €
Obraznastenu.sk
Skladom
Detail produktu

Obrazy na stenu

Ozajstní fajnšmekri a milovníci výtvarného umenia zrejme pri zariaďovaní svojho bytu vsadia na originalitu. V galériách je možné kúpiť originálny obraz na stenu, maľovaný na plátne. Zvyčajne sa jedná o väčšiu finančnú investíciu, pretože takéto obrazy nezriedka stoja aj niekoľko stoviek eur. Na druhú stranu sú to dobre uložené peniaze, pretože veľa obrazov postupom času získava na svojej cene. Slávne obrazy nájdeme skôr len v národných galériách. Namiesto nich je však možné zaobstarať si ich reprodukciu. Trebárs obraz Slnečnice od Van Gogha visí v nejednom byte, pričom je zrejmé, že o originál nejde.

Obraz do detskej izby

Zariadenie detskej izby má evokovať pohodu, veselosť a radosť. Tomu sa prispôsobuje výber nábytku a ostatných doplnkov, ku ktorým sa zaraďujú aj obrazy. Tu sa ponúka celá škála nápadov, pretože malým deťom sa zavďačíte najmä ich obľúbenými rozprávkovými hrdinami či zvieratkami. Do študentskej izby možno nechať zarámovať zaujímavú fotografiu, buď z dovolenky alebo nejaký portrét, a tak vytvoriť originálny obraz na stenu.

Machové obrazy na stenu

Chcelo by sa povedať, že na tému obrazov už nič nové nedá vymyslieť. Ale opak je pravdou a v súčasnej dobe získavajú na svojej atraktivite machové obrazy. Zvyčajne sa jedná o rám z masívu, do ktorého je zasadený výjav vytvorený z mumifikovaného machu. Zaujímavo také dielo bude pôsobiť napríklad v jedálni, môžete si ho zavesiť aj do obývacej izby či spálne. Ich výhodou je, že vyzerajú ako živé, pritom nie je potrebné sa o ne nijako zvlášť starať. Je to ako živý kúsok prírody u vás doma. Najmä v sídliskových bytoch sa jedná o príjemné zútulnenie interiéru, kedy za oknom tečie život mesta, ale u vás doma je pohodová atmosféra akoby uprostred prírody. Machové obrazy si možno nechať vyrobiť na zákazku, takže vždy získate originál, ktorý nikto iný nemá.

Obrazy dotvoria atmosféru vášho domova

ARTMIE
Obraz na stenu KVETY (moderné obrazy na plátne)
9,30 €
Obraznastenu.sk
Skladom
Detail produktu
ARTMIE
Obraz na stenu ABSTRAKT (moderné obrazy na plátne)
10,90 €
Obraznastenu.sk
Skladom
Detail produktu
ARTMIE
Obraz na stenu PANORÁMA KRAJINA (moderné obrazy na stenu)
20,80 €
Obraznastenu.sk
Skladom
Detail produktu
ARTMIE
Obraz na stenu MESTO / NEW YORK (moderné obrazy na plátne)
46,10 €
Obraznastenu.sk
Skladom
Detail produktu

Keď máte byt zariadený v štýle Provence

Obľúbeným štýlom je v súčasnej dobe Provence, čiže štýl francúzskeho vidieka. Pôsobí maximálne príjemne, rustikálne a moderne zároveň. Určite by vám v ňom nemal chýbať obraz levandule, ktorá patrí k typickým rastlinám rastúcim v tejto časti Francúzska. Ten si možno zavesiť do kuchyne i jedálne. Alebo môžete zvoliť obraz s inými kvetmi. V každom prípade kvetinový motív k štýlu Provence patrí, či už je na stene, na závesoch, obruse a ďalších bytových doplnkoch.

Aký obraz vybrať do spálne

Prostredie spálne má navodzovať kľud a relaxáciu. Obraz na stenu, ktorý sem zaobstaráte, by mal byť presne v tomto duchu. Nehodí sa sem preto príliš akčný, depresívny či smutný motív. Obraz by mal ladiť s ostatným interiérom farebne i štýlovo. Motív môže zobrazovať vaše záľuby, priania alebo odrážať vašu osobnosť. Pokojne stavte na abstraktný obraz, v ktorom uvidíte kúsok seba, prírody, kvetín alebo zvierat. To sú napokon obľúbené témy, ktoré v spálňach majú svoje miesto. Niekomu sa páči tiež rôzne nápisy alebo motta. A niekto si do svojej spálne zavesí obraz New Yorku, San Francisca alebo Parížu, pretože si želá niekedy tieto veľkomestá pozrieť aj naživo.

V minulosti si naši predkovia dávali nad posteľ svoje manželské fotografie, prípadne obrazy anjelov či svätých. Dnes je toto už prežitkom, ale kvalitne spracovaná fotografia môže v spálni vyzerať veľmi zaujímavo aj dnes. Chce to však nechať ju vytvoriť profesionálnym fotografom, aby bola spracovaná remeselne správne.

Aj takéto obrazy môžete mať vo vašej spálni

Insigne
Sklenený obraz Insigne Lenkorro, 72 × 46 cm
61,90 €
Bonami.sk
Skladom
Detail produktu
ASIR
ASIR Súprava nástenných obrazov SÚMRAK 92 cm MDF
25,00 €
Nabytkomania.sk
Skladom
Detail produktu
IMPAR
Foto na plátno Tepny veľkomesta 5 170x70 cm
110,00 €
Dekyzfotiek.sk
Skladom
Detail produktu
ARTMIE
Obraz na stenu KVETY (HD obrazy na plátne)
32,90 €
Obraznastenu.sk
Skladom
Detail produktu

Viacdielne obrazy na stenu

Moderná doba prináša nové možnosti v zariaďovaní bytov. Medzi obľúbené patria tiež viacdielne obrazy. Spravidla visia vedľa seba a vytvárajú jednotný celok. Môžu zobrazovať abstrakcie, obľúbené sú motívy kvetov, prírody a miest. Pripomínajú obyvateľom bytu ich príjemne strávenú dovolenku v tuzemsku alebo zahraničí, prípadne spomienku na niečo milé, čo vo svojom živote zažili. Aby obraz také emócie vzbudzoval, musí sa hlavne páčiť na prvý pohľad.

Ako vybrať vhodný obraz

Pri výbere vhodného obrazu do bytu je dôležité sa riadiť tým, kde bude umiestnený. Ďalším hľadiskom je jeho vzhľad. Obraz zvyčajne vyjadruje pocity, pri jeho zhliadnutí by ste mali mať dobrú a pozitívnu náladu. Čo sa veľkosti týka, väčšie obrazy sa hodia do väčšieho priestoru. Ten možno vyriešiť tiež niekoľkými menšími obrázkami zavesenými vedľa seba. Milovníci obrazov si ich do domácnosti zaobstarajú viac, niekto vsadí len na minimalisticky jeden jediný exemplár, ktorý sa stane dominantou miestnosti. Pravidlo neexistuje, pretože naozaj záleží na preferenciách a vkusu každého, čomu dáva prednosť. Do voľby obrazu ľudia zvyčajne vkladajú tiež kus svojej osobnosti. Niekomu sa páči obraz krajiny a zátišia, iný má rád portréty. Oboje je správne.

Obrazom môžete vyzdobiť akúkoľvek miestnosť vo svojom domove - pokojne aj chodbu alebo WC. Obrazy sú tu preto, aby robili radosť a spríjemňovali interiér.

Zdroj náhľadového obrázku: Photographee.eu / Shutterstock.com